وبلاگ

خودانگیزشی چیست؟

خودانگیزشی چیست؟
کسب و کار

خودانگیزشی چیست؟

در قدم اول باید گفت شما اگر دنبال درک کامل از واژه ی خودشناسی آمده اید ، جای بسیار درستی آمده اید . گروه نوآفرینان امین امروز قرار است درک کامل و شناخت کافی از این کلمه را به شما بدهد پس تا آخر مقاله ی خودانگیزشی چیست؟ با ما همراه باشید.

خودانگیزشی چیست؟

اول بگذارید سوالی  از شما بپرسم، آیا تا به حال شده است کاری را بخواهید انجام دهید یا مسئولیتی به عهده شما باشد اما نتوانید و در واقع انگیزه ای برای انجام آن کار نداشته باشید؟ ساده تر بگویم هنگامی که به بچه ای میگویید اسباب بازی های خود را جمع کند با زمانی که شما وعده ی خریدن خوراکی یا اسباب بازی مورد علاقه ی او را بدهید در صورت جمع کردن اسباب بازی های خود کدام نتیجه بخش تر است؟

درست است ،مورد دومی نتیجه بخش تر میباشد. شما درواقع انگیزه یا امیدی برای فرزند جهت جمع کردن اسباب بازی هایش داده اید. اما با مرور زمان و بزرگ تر شدن ما، این انگیزه تبدیل به مهارت میشود،چرا؟ چون دیگر کسی وجود ندارد در عوض انجام کاری به ما چیزی یا وعده ای بدهد. پس ما باید مهارت خودانگیزشی را در خود تقویت کنیم.

خودانگیزشی یا انگیزش های خارجی؟

خب بهتر است اینجا به شما چیزی بگویم. هیچگاه خودانگیزشی را با انگیزش های خارجی اشتباه نگیرید. به دلیل اینکه در انگیزش خارجی به گفته ی فرانسیس مکلتاش، از Forbes.com اکثرا در قالب‌هایی مانند پاداش، پول، شهرت یا محبوبیت، نمرات، درجات، ستایش و تمجید نشان داده شده است اما خود انگیزشی، بر اساس نیازهای ذاتی و روان‌شناختی ما پدیدار میشود. حال نیازهایی مثل: رقابت، شایستگی، خودمختاری و وابستگی‌های روان‌شناختی.

برای اینکه برای شما بیشتر قابل درک باشد مثالی میزنم. فکر کنید شما برای انتخاب رشته ی خود چه عواملی را انتخاب میکنید؟ به طور مثال : خانواده ی من در این رشته خوب بوده اند یا من در این علم خوب میباشم؟ خب اینها انگیزش های خارجی میباشند. اما اگر بگویید من با این رشته میتوانم باعث آسایش،راحتی و یا بهبودی انسان ها شوم خودانگیزشی حساب میشود.

مهارت و تکنیک های خودانگیزشی چیست؟

خب اول به شما بگویم که درون همه ی ما انسان ها خودانگیزشی وجود دارد اما با اجازه ی ورود حس های منفی و عوامل خارجی آن را نادیده گرفته و اجازه ی بروز نداده اید.اول از همه شما میتوانید دفترچه ای بردارید و تمام کارها یا چیزهایی که به شما در گذشته که به شما انگیزه داده است را بنویسید ،اینکار باعث میشود در آینده بدانید در کارهایتان چگونه خودانگیزشی ایجاد کنید.

چند مورد تکنیک خودانگیزشی معرفی میکنم برایتان: 1) به خودتان انگیزه دهید 2) با انجام کارهای کوچک شروع کنید اگر نتوانستید با چیزهای خیلی کوچکتر شروع کنید 3) از حواس پرتی های روزانه فاصله بگیرید 4) از انسان های نزدیک خود و یا حتی کسانی که نمیشناسید انگیزه بگیرید 5) با خود مهربان باشید 6) به موسیقی هایی که به شما انرژی میدهد را گوش دهید 7) به خودتان یادآوری کنید چرا این کار را انجام می دهید 8) از داشته های خود سپاس گذار باشید

خودانگیزشی

چگونه خودانگیزشی در ما بماند ؟

شما باید راهکارهای مربوط به آن را در خود تقویت کرده و به آن عمل کنید. این امر به این منظور است که باید در طول این مسیر مراقب خودتان باشید تا انگیزه ی خود را از دست ندهید. به یاد داشته باشید که خود انگیزشی به منظور شکست ناپذیری و پیروزی مطلق نمیباشد. شما میتوانید برای حفظ اشتیاق و شور زیاد درون شما این اقدامات را انجام دهید:

1) به خود پاداش دهید زیرا این یک امر خود مراقبتی میباشد، 2) اطرافیانتان را از افراد درست و مناسب که خودانگیزشی در زندگی دارند، انتخاب کنید تا به راحتی بتوانید تجربه های شکست و پیروزی خود را با آنان در میون بگذارید

وجود و عدم وجود خود انگیزشی در زندگی خود

در این قسمت میخواهیم به شما بگوییم که چرا خودانگیزشی لازمه ی زندگی ما میباشد :

1)شما میتوانید اهداف خود را تنظیم کنید

2)میتوانید برای خود و کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید،

3)ریسک پذیری شما بالا میرود

4)باعث ایجاد خوش بینی درون شما میشود

5)مسئولیت پذیری

6)بالا رفتن اعتماد به نفس شما

حال اگر در زندگی شما چیزی به نام خوانگیزشی وجود نداشته باشد باعث بروز عواملی چون :

1)اهداف شما تنظیم و ایجاد نمیشوند

2)هیچ برنامه‌ای و برنامه ریزی ای ایجاد نمیشود

3)ریسک پذیری نخواهید داشت

4)عدم وجود خوش‌بینی و اشتیاق درون شما

5)همیشه دیگران و اطرافیان را متهم میکنید

6)مسیری برای دنبال کردن ندارید

7)اعتماد به نفس و فرصت های خود را از دست میدهید

8)دیگر تمرکزی ندارید

در آخر میتوان گفت خود انگیزشی یکی از المان های هوش هیجانی میباشد. که در واقع هوش هیجانی عملی برای کنترل احساسات و عواطف خود یا دیگران در مواقع بحران یا زمان های مختلف میباشد.

میتوان گفت خودانگیزشی با تکرار و استوار ماندن شما در این راه، داخل شما رشد کرده و همچنین پرورش یافته که در نهایت تبدیل به شخصیتی نهادینه در شما میشود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0