وبلاگ

طراحی استراتژی کسب و کار

طراحی استراتژی کسب و کار
کسب و کار

طراحی استراتژی کسب و کار

این بار گروه نوآفرینان امین با مقاله ای تحت عنوان طراحی استراتژی کسب و کار خدمت شما دوستان عزیز آمده است. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و بهتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

طراحی استراتژی کسب و کار

در اینجا سوالی مطرح میشود که طراحی استراتژی کسب و کار چیست یا به طورکلی چه مفهومی دارد؟

درواقع استراتژی کسب و کار یا (Business Strategy) معلوم میکند که هدف از ایجاد یک کسب و کار چیست،و این هدف چگونه محقق خواهد شد یا از چه طریق و راهی به درآمدزایی میرسد.

البته میتوان گفت در برنامه بازاریابی استراتژیک یک مجموعه یا شرکت موارد دیگری هم ذکر میشود، ولی این عوامل ذکر شده بنیان و اساس هر کسب و کاری را تشکیل میدهند و هیچ بیزینسی بدون مشخص کردن آنها نمیتواند مدت زیادی در بازار دوام بیاورد. بهتر است بدانید حتی برای محصولات و خدمات مشابه از انواع مختلف طراحی استراتژی کسب و کار استفاده میشود.

در معنای جزئی تر میتوان گفت طراحی استراتژی کسب و کار جزئی از طرح کسب و کار است،یعنی با توجه به مستندات مندرج در طرح کسب و کار مشخص میکند که بهترین راهبرد یا استراتژی و یا برنامه بازاریابی برای یک شرکت در مدت زمان مشخص چیست.

همچنین بسیاری از شرکت های موفق یا مولد برای رسیدن به اهداف خود یک طرح استراتژی شرکتی دارند یعنی هر واحد کسب و کار درون شرکت نیز استراتژی کسب و کار خاص خود را دارد. رهبران این واحدها با به کارگیری این استراتژی نحوه رقابت را در بازارهای منحصر به فرد خود مشخص میکنند به همین صورت کسب و کارها برنامه های اجرایی خود را براساس استراتژی های مارکتینگ، هدف برند، بودجه در دسترس، و هرآن چیز دیگری که ممکن است تاثیرگذار باشند مشخص میکنند تا شرکت در مسیر صحیحی حرکت کند.

حتی این واحد سازمانی می‌تواند با ابعاد گوناگونی چون خط محصول، کشور، کانال یا بخش‌های بازار تعریف ‌شود. ازاین‌رو سازمان، واحدهای کسب و کار متعددی خواهد داشت که به‌صورت افقی یا اینکه عمودی با یکدیگر ارتباط‌ دارند.

موفق بودن طراحی استراتژی کسب و کار

یک طرح استراتژی وقتی موفق میباشد که به موقعیت رقابتی قوی، رشد کسب و کار، و حاشیه‌ی سود مناسب منتهی شود.

معمولا طراحی استراتژی‌های کسب و کار به این دلیل موفق می‌شوند که یک یا چند مورد : ایجاد تقاضا برای مشتری که در نتیجه ی آن افزایش ارزش کسب و کار، توانایی بالا بردن قیمت‌ها و ایجاد حاشیه‌ی سود بالاتر، افزایش توانایی حفظ مشتری، پیشرفت کسب و کار. و کاهش هزینه اعم از هزینه‌های توسعه، تولید، فروش، زیرساخت، کاهش هزینه‌های عملیاتی و… میباشد را به صورت کامل انجام داده باشند.

گام های طراحی استراتژی کسب و کار

گام اول : جمع آوری اطلاعات، قبل از حرکت به جلو باید عملکرد گذشته و یا شرایط فعلی خود بررسی شود.

گام دوم : تهیه بیانیه چشم انداز و ماموریت ها، این بیانیه در مورد توصیف ارزش‌ها و اهداف شرکت است. اما چرا تعیین چشم انداز در طراحی استراتژی کسب و کار؟ زیرا چشم اندازها 1) کنترل کننده کسب و کار 2)الهام بخش و انگیزاننده‌ 3)چراغ راهنمای هر کسب و کاری هستند

گام سوم : اهداف بلند مدت یا بیانیه ی ماموریت، به تحلیل محیط درونی سازمان و بررسی نقاط ضعف و قوت خود و تحلیل محیط بیرونی سازمان همچنین بررسی فرصت ها و تهدید های پیش رو نیازمند خواهیم بود و سوالاتی نظیر، کسب وکار ما چیست؟ چگونه آن را انجام می‌دهیم؟ بخاطر چه افرادیست؟ چه ارزشی ایجاد میشود توسط کسب و کار ما؟ و.. پرسیده میشود.

گام چهارم : اهداف استراتژیک، اینمرحله در طراحی اتراتژی کسب و کار نیازمند تعیین اولویت‌ ها، گردآوری اطلاعات جهت بهبود عملکرد و برنامه‌ ها میباشد تا چشم انداز و مأموریت کسب وکار مشخص شود که از این طریق بتواند مناسبترین استراتژی بازاریابی را شناسایی کند.

چند نمونه از استراتژی طراحی کسب و کار عبارت اند از : استراتژی تهاجمی، استراتژی رقابتی، استراتژی تدافعی، استراتژی محافظه کارانه

گام پنجم : مشخص کردن برنامه های تاکتیکی یا اهداف کوتاه مدت، در این مرحله از طراحی استراتژی کسب وکار باید در نتایج قابل ‌سنجش تمرکز کرده و با ایجاد ارتباط با سهامداران، زمان و نوع خواسته ‌های آنها شناسایی شود

گام ششم : مدیریت و ارزیابی عملکرد، در این قسمتوضعیت فعلی کسب و کار شما با وضعیتی که در ابتدا مشخص کرده بودید، مقایسه خواهد شد.

همانطور که در اوایل صحبتمان یک سری پرسشهای سطحی گفته شد در آخر مقاله ی طراحی استراتژی کسب و کار نیز به شما چند نمونه پرسش یا دستورالعمل معتبر میدهیم که پاسخ به این سوالات باعث ایجاد دیدگاهی واقع بینانه تری نسبت به شرایط کسب و کارتان میشود. تعدادی از این سوال ها شامل :

1)حوزه تخصصی شرکت شما؟ خدمات و محصولات شما دقیقا برای چه‌ کسانیست و یا چگونه به مشتری کمک می‌کنند؟

2)در چه زمینه واقعا متمایز یا بسیار برتر از رقیبان هستید؟

3)مزیت رقابتی خاص شما چه میتواند باشد؟ کدام ویژگی‌ها و خصوصیات محصولات و یا خدمات شما باعث می‌شود جزء 10 درصد بهترین‌های حوزه کاری خودتان باشید؟

4)سه ضعف بزرگ مجموعه یا شرکت شما چیست؟

5)جایگاه شما در بازار کنونی؟ یا مشتریان درباره مجموعه ی شما چه نظری دارند؟ با چه واژه‌ها و جملاتی کارتان را توصیف می‌کنند؟

6)سه تا از موانع بزرگ سر راهتان چیست که شما را از رسیدن به فروش و یا سود بیشتر منع میکند؟

7)کدام نوع از مشتریان به این نوع از محصولات و خدمات شما نیاز دارند؟

8) از نظر شما انرژی و منابع خود را بر کدام روش تبلیغاتی و بازاریابی بگذارید تا فروش و سود شما به بیشترین میزان ممکن برسد؟

9)با چه روش‌هایی می‌توانید شمار بیشتری از تماس‌گیرندگان را به مشتری واقعی تبدیل کنید؟

با توجه به تمام صحبت های گفته شده در مقاله ی طراحی استراتژی کسب و کار امیدواریم اطلاعات لازم و همچنین دیدگاه واقع بینانه تری نسبت به شرایط کسب و کاریتان داده باشیم تا بتوانید در مسیر صحیح و همچنین بهتری قدم بردارید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0