وبلاگ

همدلی چیست؟

همدلی چیست؟
روانشناسی

همدلی چیست؟

امروز با گروه نوآفرینان امین تصمیم گرفتیم تا یکی از بهترین موضوعات را دراختیار شما قرار دهیم در ادامه با ما باشید تا با همدلی چیست؟ بیشتر آشنا شوید.

همدلی چیست؟

زمانی که شخصی بتواند احساسات دیگران را تشخیص و درک کند، خودش را جای دیگران بگذارد و حالات هیجانی و احساسی آن ها را درک کند به چنین تجربه ای همدلی می گویند. درواقع عمدلی درک احساسات دیگران است، بدون این که فرد احساس خود را با آن ها یکی بداند به عبارتی هم دلی یعنی پا در کفش دیگری گذاشتن و با کفش او راه رفتن، به گونه ای که فرد همدل کننده کاملا آگاه باشد که کفشی را به پا کرده است به خود تعلق ندارد.

در همدلی ما عینک دیگران را قرض می گیریم تا از دریچه ی نگاه دیگران مسئله را ببینیم، در حالی که می دانیم این عینک مال ما نیست و اگر آن را برداریم خودمان آن مسئله را طور دیگری خواهیم دید.

چرا همدلی موثرترین مهارت زندگی است ؟!

زیباترین ویژگی که در درون انسان ها وجود دارد همدلی می باشد. با همدل بودن با دیگران انسان ها میتوانند احترام خود را به دیگران ابراز کنند. همدلی چرخ های ارتباطی بین افراد را نرم و لغزان می کند تا به راحتی بچرخند. همدلی می تواند باعث افزایش کیفیت روابط و احساس رضایتمندی از برقراری روابط با دیگران شود.

وجود همدلی در فرد علامت خود آگاهی، سلامت ذات، ارزش قایل شدن برای خویشتن و دوست داشتن خود است و فقدان همدلی عدم بلوغ هیجانی و شناختی را نشان می دهد که منجر به ناتوانی در دوست داشتن دیگران می شود. همدلی باعث می شود حریم دیگران را محترم بشماریم و احساسات، نیازها، نگرانی ها و علایق و نظرات آن ها را بپذیریم و بتوانیم به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

افرادی وجود دارند که در روابط با دیگران خودخواهی هایی نشان می دهند و شخص مورد نظر را در همه جوانب نادیده می گیرند که باعث میشود شخص مقابل با فرد مذاکره کننده ارتباط بسیاری برقرار نکند. آن ها معمولا از دنیای وسیع انسان های دیگر بی خبر می مانند. در واقع چنین افرادی در میان میلیون ها انسانی که در این جهان پهناور زندگی می کنند نمی توانند با کسی صمیمی شوند و دوستانی داشته باشند.

همدلی به دیدگاه افراد وسعت می بخشد. افزون بر آن رفتارهای فرد را به تعادل می رساند و همچون عامل تقویت وجدان انسان ها عمل می کند. همدلی از افراط و تفریط جلوگیری می کند. همچنین همدلی برای تحقق بخشیدن به پیشرفت های اخلاقی و عدالت و انصاف در جامعه ضروری است و نیز سنگ بنای نوع دوستی و زمینه ساز هماهنگی مردم با یکدیگر و اتحاد اجتماعی است.

چرا همدلی در زندگی اجتماعی و فردی افراد الزامی است ؟!

زمانی که هرشخصی قصد این را دارد که با شخص دیگر ارتباط برقرار کند، همدلی کردن با آن نقش به سزا و موثری برای ایجاد ارتباط میان دوشخص می باشد. به طوری که بسیاری از مردم ابتدا از این طریق برای ایجاد یک رابطه ابتدایی استفاده می کنند و افزون بر آن کیفیت رابطه ی ما با آن ها را نیز بهبود می بخشد. با همدلی کردن دیگران با سرعت و رضایت بیشتری با ما ارتباط برقرار می کنند. تا وقتی هیجانات دیگران را درک نکنیم راهی برای ارتباط با آن ها نداریم. همدلی به ما کمک می کند تا علاوه بر این که رفتار فعلی افراد را درک کنیم، بتوانیم در مواردی حتی رفتارشان را در مواجهه با مسائل آتی نیز پیش بینی کنیم.

توانایی گذاشتن خود به جای دیگران عامل اصلی برای رفتارهای نوع دوستانه و خیرخواهانه است. اگر افراد همدلی نداشته باشند مبادلات اجتماعی جایگزین نوع دوستی خواهد شد. همه به دنبال آن خواهند بود که هر نوع ارتباطی برایشان سود و منفعت مادی در پی داشته باشد. اما با همدلی شخص بدون منفعت طلبی با دوستان و اطرافیانش معاشرت می کند.

حتی شاید گاهی هزینه که بابت رفتار همدلانه  خود می پردازد بیشتر از پاداش بالقوه آن باشد. نمونه آن افرادی هستند که در اقدامات نیکوکارانه شرکت می کنند. فردی که همدلی می کند بهتر می شنود، درک بهتری از مسئله می یابد و از این رو کامل تر و دقیق تر به دیگران پاسخ می دهد. او می تواند در حل مسئله بیش تر از کسانی که فقط هم حسی می کنند به دیگران کمک کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0