وبلاگ

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست؟
کسب و کار

هوش مالی چیست؟

هوش مالی

حتما تا به حال واژه ی هوش مالی یا اقتصاد مالی به گوشتان خورده و به صورت درست معنا و مفهوم آن را نمیشناختید. امروز با گروه نو آفرینان امین تصمیم گرفتیم مقاله ای دیگر برای کاربران سایت فراهم کنیم تا درباره ی هوش مالی چیست؟ و یا هوش اقتصادی مطالب بیشتری بدانید. پس در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید

هوش مالی چیست؟

یکی از انوع هوش ها هوش مالی (Financial IQ) یا هوش اقتصادیست ،شاید اولین چیزی که به ذهن شما میرسد میزان پول و سرمایه باشد اما که به‌ طورکلی شیوه‌های کسب درآمد در زمان کم و برای تشخیص و ارائه راه حل در جهت بهبود مشکلات اقتصادی و مالی از این نوع هوش استفاده می‌شود که در معنای کلی تر، دانش، اطلاعات و توانایی‌های هر فرد در ثروت آفرینی، حل مسائل اقتصادی و مدیریت بحران‌های مالی را هوش مالی، یا در اصطلاح عامیانه “شَم اقتصادی” او می‌گویند.

رابرت کیوساکی در کتاب«  هوش مالی یا اقتصادی خود را افزایش  دهید » مینویسد : ”  املاک و مستغلات، سهام، صندوق های پس انداز، کسب و کار یا پول، افراد را ثروتمند نمی کنند بلکه این اطلاعات، دانش، عقل و فکر یا به عبارتی دیگر این هوش مالی است که افراد را ثروتمند می کند . ” او یادآور می شود که برای مثال اگر بخواهید در انجام فعالیت ورزشی خاصی مهارت کافی کسب کنید خرید تجهیزات آن کمکی به شما نمی کند بلکه شما باید برای موفقیت آموزش دیده باشید. آموزش نقش بسیار مهمی را در این روند ایفا می کند.

مزایای هوش مالی

شاید با خودتان فکر کنید که اصلا مزایای هوش مالی چیست یا اصلا کارساز هستند؟ لازم به ذکر میباشد شما به عنوان فردی که زمان زیادی را برای رسیدن به توانایی مالی خود صرف میکنید نه تنها در این راه باعث افزایش هوش مالی خود میشوید بلکه یک سری عادت های خوبی را هم در خود به مرور زمان پرورش میدهید.

ما در اینجا یک سری از مزایای هوش مالی را برایتان بازگو میکنیم :

 ۱) بالارفتن اطلاعات در زمینه مالی

 ۲)  یادگیری حفظ و نگهداری از پول

 3) درآمدزایی بیشتر

 ۴) مدیریت زمان و برنامه ریزی برای دارایی های خود

 ۵) یادگیری استراتژی های مالی جدید

 6) هوش مالی و سرمایه گذاری بر روی خودتان

5 جنبه ی هوش مالی

این پنج جنبه از دیدگاه رابرت کیوساکی میباشد :

 1) کسب پول بیشتر، این مورد با توجه به مقدار پولی که بدست می آورید سنجیده می شود.

 2) حفاظت از پول، زمانی که درآمدی را کسب کردید، باید آن را حفظ کنید.

 3) بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول، این حوزه از هوش مالی یا اقتصادی براساس مقدار پولی که پس از پرداخت هزینه ها برای شما باقی می ماند، اندازه گیری می شود.

 4) اهرم کردن پول، این حوزه از هوش مالی یا اقتصادی براساس بازده سرمایه گذاری اندازه گیری می شود.

 5) ارتقا آگاهی مالی،  اطلاعات مالی تنها به معنای دانش مفاهیم مالی نیست ، بلکه شامل اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه گذاری های شما نیز می شود.

افزایش درآمد با هوش مالی

مهمترین ویژگی در این رابطه، بالا بردن سطح توانایی برای افزایش درآمد میباشد که نیازمند 3مرحله ی 1) هوش فروش 2) هوش تبلیغاتی و 3) هوش رقابتی ، است. اگر تمامی این موارد را به خوبی درک و آن ها در زمینه مالی به کار بگیرید، مطمئنا می توانید درآمدزایی خودتان را تا حد زیادی افزایش دهید. به طور کلی هر چقدر که در این زمینه مهارت بیشتری کسب کنید؛ در واقع از نتایج فوق العاده ای بهره مند خواهید شد چرا که پول بیشتر و هوش مالی رابطه ای مستقیم دارد. همچنین، هوش مالی یا سواد مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ۸۰٪ از مشکل یک شخص به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به پول است

مدیران غیرموفق و موفق در هوش مالی

شاید برایتان جالب باشد که مدیران مالی ناموفق چه کسانی هستند، اما بهتر بخواهم بگویم حتی کسانی وجود دارند که مدیرمالی موفقی نیستند اما خبر ندارند.

اشخاصی که هوش مالی ناموفقی دارند عبارت اند از : ۱) دائما بدهی بالا میاورند ۲) تمام پس‌اندازشان را خرج می‌کند ۳) هدف و برنامه‌ای برای پول‌ درآوردن ندارند ۴) با افراد متخصص مشورت نمی‌کنند 5) به ضرورت آموزش‌ در زمینه‌ی امور مالی بی‌توجه هستند 6) تابع حرف جمع و دوستان‌شان هستند

اما مواردی که در زیر گفته میشود بین تمام مدیرانی که درآمد بالایی داشته‌اند، مشترک است.این موارد عبارت اند از :

1) داشتن طرح عملیاتی، برای موارد مالی خود طرح عملیاتی جامعی دارند و برای مدیریت و پیاده‌سازی آن برنامه‌ی روزانه‌ای ریخته‌اند.

2) پس‌انداز کردن ده درصد از درآمد، به‌طور مرتب دست‌کم ده درصد از درآمدشان را نگه می‌دارند که با آن به سرمایه‌گذاری می‌پردازند یا در بلندمدت سود به دست می‌آورند.

 3) به حداقل رساندن بدهی، اگر مجبور باشند که با قرض کردن اقدام به خرید کنند، قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، بهترین و مناسب‌ترین قیمت را انتخاب می‌کنند. آنها در اغلب موارد بدهی‌هایشان را با سودی که از سرمایه‌گذاری‌ هوشمندانه به‌دست می‌آورند، صاف می‌کنند.

4) تعیین اهداف مالی بلندمدت و کوتاه‌مدت، اهداف مالی ارتباط تنگاتنگی با طرح‌های عملیاتی مؤثر دارند. اهدافِ افراد باهوش به دو دسته‌ی کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود، و همین امر باعث می‌شود تا درطول روز فکرشان را روی دستیابی به آنها متمرکز کنند.

 5) داشتن استراتژی در خرج‌کردن، درباره‌ی هر مبلغی که می‌خواهند خرج کنند با دقت تامل می‌کنند.اگر نتیجه بگیرند که خرج‌ کردن پول‌شان در بلندمدت برای آنها سودی ندارد، پیش از هر اقدامی تصمیمات‌شان را اولویت‌ بندی می‌کنند.

 6) توصیه‌ گرفتن از متخصصین مدیریت مالی، آنها خود را عقل کل نمی‌دانند. بنابراین دائما با افراد متخصصی که در این زمینه سابقه‌ی مفیدی دارند مشورت می‌کنند.

 7) در تعامل بودن با مدیران مالی موفق، آنها به‌خوبی می‌دانند که از طریق هر رابطه‌ی جدید، دریچه‌ای از آگاهی و اطلاعات عمیق‌تر را برای تصمیم‌گیری مالی بعدی‌شان، می‌گشایند. ، برای آنکه در مدیریت پول‌تان موفق باشید، باید از ویژگی‌ها، عادت‌ها و رفتارهای روزانه‌ی افرادی که قبل از شما این راه را به درستی پیموده‌اند الگوبرداری کنید

 8) یادگیری مداوم استراتژی‌های مالی جدید، چنین افرادی هیچ‌وقت از یادگیری درباره‌ی پول درآوردن، سرمایه‌گذاری، اطلاعات مربوط به اموال، سهام و غیره دست نمی‌کشندمدیران باهوش از تمام لحظه‌های زندگی‌شان برای یادگیری استفاده می‌کنند.

تقویت هوش مالی خود

و در آخر 5 راهکار برای تقویت هوش مالی شما به صورت مختصر بیان میکنیم که عبارت اند از :

 1. تغییر طرز تفکر خود، افکار و تفکرات قبلی خود را نسبت به پول تغییر دهید و به دنبال کسب درآمد باشید نه خرید بیشتر
 2. برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری، اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت بگذارید و برای رسیدن به هر کدام برنامه‌ریزی منسجم و معینی داشته باشید
 3. وقت طلاست، برای تک‌تک لحظات زندگیان ارزش قائل بوده و از آن‌ها استفاده بهینه کنید
 4. کنترل هزینه‌ها و مخارج، از همین امروز شروع کنید و هزینه‌های اضافیتان را تا حد ممکن پایین بیاورید
 5. و از همه مهمتر افزایش مطالعه و یادگیری

نظرات (1)

 1. john

  nice article

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0